Végre valahára, sok év halogatás után beüzemeltem egy "új" routert. Leginkább a csillagfényű Vestel tévé, meg a jutub minősége miatt.
Nagynehezen sikerült a váltás, és alapvetően működik minden. Mobilon a mért sebesség 60 letöltés, és közel 100 mb/ s feltöltési sebesség. Igenám, de a tévén wifivel használva, csak 3, vagy az 5G sávon 5 mb/ s sebességet mér. Ez normális ?
Persze, van itthon még okostévé, főleg Vestelek. Azaz végig fogom próbálni egytől egyig, hogy melyik hogy muzsikál. Csak jelenleg lábra sem tudok állni, nemhogy tévéket emelgetni :-(
Dióhéjban, azt hittem, hogy egy korszerű routertől minden egy csapásra megtáltosodik, én meg átlépek itten a XXI. századba...
Még a végleges elhelyezés, ami hátra van. Azt próbálom kitalálni, mi az ami blokkolhatja a jeleket, vagy hogy hogy tudnám a teljes lakásban elérni, hogy jó vétel legyen. Vagy, hogy kell-e ehhez esetleg jelerősítő.
Nem elég egy korszerű router az eszközeidnek is tudni kell azt a sebességet. Meghatározó a távolság, a falak stb. Elég hosszú listát lehetne írni, mik a gátló tényezők. 5G sávban illik ott lenni a router mellett szinte, 2,4G -nél elég jól lehet kezelni a helyzetet. Jelerősítésnél csökkenni fog a sebességed felére , harmadára stb. ahány van belőle. A szolgáltató routere is meghatározó az előfizetett sebesség lan kábelen van meg esetleg. Saját wifijén nem lesz meg, nagy csoda ha mégis. Wifi analizer alkalmazással megnézheted van-e valaki, szomszéd pl. ua. frekin. Ha van állítani kell a routeren máshová fixre. El lehet játszadozni. Szóval sorolhatnám.
Pisti írásával alapvetően egyetértek, kiegészíteném: Sajna főleg a régebbi masinák több, mint rosszul kezelik az 5-ös rendszert. Az 802.11.n-et 2.4-en mindennnek illene vinnie manapság, annak 54 Mbps a névleges tempója, azt látod. Nekem se sikerült otthon összeraknom. Amit lehet, drótra kötöttem, csak a tabletek meg a mobilok vannak wifin. Igaz, néha azt is kikapcsolom, mert a mobilnet jobban megy. A routerem a 48 nm-es lakásnak pontosan a közepén van. Legnagyobb távolság, amennyire elmehetek 2 db (panel) belső fal ~8 méter. De már 2 méterre a routertől is csak 3/ 4 a jelszint (TP-link)
Nem tudunk egzakt, a problémát biztosan megoldó javaslatot adni
Saját példám: Adott a szolgáltatóm több éve egy huawei routert, ami 500Mb/ s-nél nem tud többet lan-on, 1 Gbit van az előfizetésben mert változtattak rajta. Asztali gépem 1 Gbit integrált lan kártyás. Mivel még nem kábeloztam,egy wifi6-ot tudó kártya van a gépben + egy antenna van itt az asztalon. 3 méterre 2 tégla falon keresztül már csak 150Mbit tud lenni, ha fejre állok akkor is. Az is csak úgy, hogy átállítottam a sávszélességet 2,4 -en 40 Mhz-re a routerben. Alapból 20Mhz kéne legyen.Ha nincs átállítva még ennyi sincs.Eddig annyira nem érdekelt, de mivel fizetek a nagyobb csomagért készülök menni, hogy adjanak olyan routert ami tudja az 1Gb-et, aztán kábelozok. Azt tudni kell, 2,4-es sávban max. 300Mbit a 5Ghz sávban 870Mbit körüli a sebesség a mai modern eszközökön, ami sosem valósul meg wifin a helyi körülmények miatt.Tévézni,netezni nem kell ekkora sebesség, de ha már fizetek érte, legalább lan kábelen legyen meg. Nagyon nem mindegy milyen régi eszközökkel kapcsolódunk,milyenek a helyi körülmények és a szolgáltatónk mit nyújt.
Azt hittem a zötgé, az olyan, mint Fedák Sári, ami mindent visz, szent, és érthetetlen... Ezért is "keveseltem" a tévé esetében az 5 mb/ secundumot, amikor mobillal ennek a sokszorosát mértem. Asszem, a tévét bekábelezem, mivel akad még szabad kábel hely a routeren.
Valószínűleg nehéz lesz jól elhelyezni a routert, mivel nagy a lakás, és akadnak benne falak, ajtók, miegymás.
A néhaidigi most one, az új előfizetésekhez ad routert, ami tartalmaz valamiféle hatótávnövelő eszközt. Bár nekem is van egy tp-link repeaterem. Lehet, hogy megpróbálom, valami eldugott árnyékolt szegletben.
Ernő még mindig ott laksz ahol találkoztunk? Ha igen inkább kábelezz!!!Csúnya de működik. Amire meg kell a Wifi annyit szór ha kevés adatot kell átvinni. Ha jól tudom a kábellel meg úgy oszthatsz és rakhatsz be más elemeket ,hogy a sebesség nem csökken. Van erre egy kifejezés -megoldás de az é agyam sem a leg jobb. Kábelen elviszed a lakás több részébe és ott ráraksz valamit (router) ami a kábel jelét ott sugározza. Nekem így működik a kertbe kivitt WIFI. Azt nem tudom,hogy az így használt routerre lehet e kábelkapcsolatot rakni.Ha lehet ez a te megoldásod.
Imre ez az access point, elviszed kábelen a szolgáltó routerétől a jelet a végpont pedig access point-ként van beállítva. Ott nyilván helyben lesz a wifi kevesebb lesz a veszteség. Fentebb a kábel nélküli megoldást próbáltam bemutatni. De akár maradhat router módban is a végpont de akkor a wan aljzatba kell dugni a kábelt.
Ugyanitt élek, azóta is... A kábelezés rendben, csak ugye összesen 4 aljzat van a routereken, és szívem szerint jóval több eszközt kötöznék rá. Mármint több tévét, okosítót, több számítógépet. Eleddig nem láttam olyan routert, aminek lenne mondjuk 6, vagy 8 kimenete.
Egyébként nálunk egy bejövő adat kábel van, nem tudnék két routert üzemeltetni, hacsak nem lehet őket sorba kötni.
Közben megtaláltam ezt a range extendert. Csak életemben nem üzemeltem még be ilyesmit, egyenlőre kínai nekem az egész.
[LINK] Ez az oldal sem tett sokkal okosabbá. (nem az oldallal, hanem velem van a baj inkább) Egyébként TL-WA860RE lenne a tipusszáma. Direkt ebből a célból vettem régebben, csak nem nagyon tudtam értelmezni.
Megoldható több routerrel is, de ott már a router saját ip címet is át kellene írni, mindig 1-el nagyobbra, és acces point-ként kellene használni. Kicsit beleásod magad biztos sikerül.
Nálam Synology mesh van, kezdem úgy érezni, hogy mindenben jelen van a tervezett elavulás. A régi Sony tv-m kínlódott térerő hiányában, az új LG teljes térerőt mutat ugyan ott, ugyan oda a falra szerelve. A 4 éves robotporszívó a hátsó szobában elveszítette a jelet, miközben az új telefon ugyanott teljes térerőt mutat. Mindkettő tudja a wifi5-öt. Korábban minden tökéletesen működött, az évek alatt a sok frissítés után pedig mintha szép lassan egyre kevésbé találnák a hálózatot. A régi laptopot lecseréltem, mert 54 Mbps mellett akadozott a Netflix, miközben azt írja full HD-ban is 5 Mbps elég kellene, hogy legyen. Fura, hogy az "adó" évek óta változatlanul tudja sugározni a jelet, a vevők meg az évek alatt elgyengülnek. " A hiba mindig a legrégebbi készülékében van"
Ha kevés az ethernet port, kell egy switch: nem egy drága eszköz ;-) És még praktikusabb is pl. egy szobába egy kábelt húzni, ahol van 3-4 eszköz, és ott elosztani egy switch-el.
A wifi egy érdekes cucc, nagy szívásokba bele lehet futni vele! Vannak alapvető dolgok, amikre gondolni kell, és amikkel számolni kell, pl.: - A legtöbb antenna valamennyire irányított, amelyik nem, annak meg nagyon kicsi a nyeresége. Tehát forgatni - állítgatni kell az eszközöket és antennákat, a fő irányuk ismeretében. - A kommunikáció kétirányú, tehát ha van egy erős routered (nagyobb adóteljesítmény és érzékenyebb antenna) és egy vacak kliensed (alacsony teljesítmény és vacak antenna) , akkor ugyan elméletileg lesz jelerősség, csak éppen akadozni fog, lassú lesz a kommunikáció. - A falak anyagától, nedvességtartalmától, vastagságától és egyéb paramétereitől ;-) nagyon függ, hogy mennyire nyeli el a jelet: főleg ugye a vacak kliens által küldötteket.
Aztán ott van még az, hogy az eszközök is lehetnek vacakok (szoftveresen) , pont a TP-Link routereknél gyakran voltak problémák a wifi-vel, ha 2,4GHz-en a sávszélesség 40MHz volt. Le kellene venni legalább egy próbára 20MHz-re, hátha javul :-) Egyébként 5GHz-en is lehet csökkenteni ugyanígy.
Ja! Firmware frissítés a routeren, ha még nem volt - mindig ezzel kell kezdeni! :-)
A csatornákkal is érdemes szórakozni akkor is, ha nincs hatótávolságban másik wifi hálózat, amivel ütközhet.
Aztán a Netflix és társai nálam a 300Mbit-es nettel és kábelen lógó tévékkel is tud érdekességeket művelni...
A Synology NAS-ok jók, de hogy a routerek milyenek, és hogy ki gyártja egyáltalán, azt nem tudom, de gyanítom, hogy nem ők (van Synology NAS vinyó és SSD, de az sem Synology, csak a matrica rajta)
Használtam már sokfajta cuccot életemben, de otthon nem nagyon ismert és elterjedt az AVM (gondolom az ára miatt) , de itt meg eléggé szeretik, a szolgáltatók is szokták adni.
Amióta megkaptam az elsőt, tudom, hogy milyen egy jó wifi router :-) A mostani netemhez valami ZTE-t (vagy Alcatel-t, már nem tudom) adtak, az előzőhöz FRITZ!Box volt, úgyhogy kb. a zétéevagyalkatel beszerelése utáni napon már kerestem is egy használt FRITZ!Boxot a neten. Azóta minden úja OK :-) 93m2-es lakás kb. közepén van a kamrában, mindenhol van rendes wifi, és újraindítva az X év alatt akkor volt, amikor áramszünet volt, vagy firmware frissítés jött.
Teljesen jók, sebességre is, de nem árt, ha egy fázison vannak a konnektorok, amikbe dugdosod őket ;-)
Ha külön fázison vannak, akkor kell az elosztószekrénybe egy ilyesmi: [LINK] (gyanítom, hogy három kondi van benne ;-)
De drága cuccok ezek... Ha lehetséges, akkor egy darab cat.5 kábelt kihúzni sokkal olcsóbb. Csak melósabb ;-)
Itt egyébként a szolgáltatók általában a bejárati ajtónál ledobják a routert az első konnektornál, és ha van IPTV is, akkor oda dugnak egy Powerline adaptert, meg a tévékhez, és ennyi. Nem kábeleznek egy centivel sem többet, mint amennyit feltétlenül muszáj ;-)
Norbi, Synology-t most már megszoktam, elég sokat áldoztam a routerekre, nem nagyon akaródzna váltani. Elvileg a márka garantálná a minőséget függetlenül attól ki gyártja valójában, ha már a nevét adja hozzá. Amúgy azzal nincs is bajom, nagyon jól testre szabható, teljesen elszeparáltan, külön hálózatokon fut a tv, világítás, kamera rendszer, stb. és egy csomó fura dolgot megfog, amit amúgy észre sem venne az ember. Pl. a bevásárló lista app a telefonon, amikor ukrán ip címekkel kommunikált, meg a kamera rendszer, ami netre kötve egész éjjel vagy 20 kínai és távol keleti ip-kel bonyolított 100Mb-os forgalmakat. Inkább az, hogy az új telefon még a kert közepén is fogja a jelet, a 10 éves laptop meg a szoba közepén is elveszítette. Ezért írtam, hogy szerintem tuti van valamilyen szoftveres szándékosság, hogy cseréld le a régebbi készülékeidet.
Én meg csak éppen kezdem kapizsgálni a dolgokat. A 8 portos router felé erősen hajlok, mivel akkor mindenfelé tudnék kábelezni, meg még talán lent az utcán is lehetne netem, ha épp a ház előtt parkolok :-)
Egyébként a régi TP-link egyantennás router, meg az "új" TP-link AC1200-as Archer C5 között is nagy különbség van, vétel minőség, gyorsaság tekintetében. A telefonjaink megtáltosodtak. A többi eszköz meg majd kiderül, hogy táltosodik, vagy sem. Csak mindet szépen sorban le kell még tesztelnünk.
Az elhelyezésen még agyalok... A lakásban egy vastag főfal van,magas ajtónyílásokkal, meg sok vékonyabb salak-pernye válaszfal.
Arra fondoltam, hogy a magas ajtónyílás "alatt" helyezem el a routert, nem a mennyezethez közel, hogy ne nagyon kelljen a vastag főfalon átpréselni a jelet, hanem minél szabadabban terjedhessen. Persze, mindenhová így sem fog rálátni.
Hát igen a tölcsér hatás. A régi eszközödnél nyomnád a jelet vastagon de nem tud azon a keresztmetszeten több átfolyni, mint nagyjából 60Mb/ s a szabvány miatt sem. 5G-s sávban ott kell lenni a közelben mindennek.A nagyobb freki nem úgy terjed mint az alacsonyabb.
E.V. nem muszáj egyetlen routerről végigkábelezni az egész házat. Ha a fő routeredről húzol egyet a ház elejére, egyet a ház végébe, azokra köthetsz újabbakat és ott lesz ismét plusz 4-4 szabad portod. És plusz 2 wifi forrásod, ami valszeg. lefedi az egész házat. Csak be kell állítani őket. Én is így csináltam, a bejövő Telekom-os ZTE routeren 4 port, arról 2 megy direktben a TV-kre, 1 a fő Synology-ra, onnantól a Synology vezérli az egész hálózatot, egy kábel előre, egy a ház végébe, mindkettő végére egy-egy újabb 4 portos router és mindenhol van wifi, plusz szabad portok ha kell, minimális kábelezéssel. Talán annyi lenne a fontos, ha már nekiáll fűzni az ember, érdemes a legjobb kábelt megvenni, annyival nem kerül többe, mint mondjuk 6-8 év múlva újrafűzni mindent, mert az új technikához már kevés a sávszélesség.
Én helyi óvodánál oldottam meg így. Minden csoportba kellett wifi, mert a dolgozók igényelték a munkájuk miatt, sok a laptopos Ovikréta most már. Csoportonként egy router, az első router módban a szolgáltatóé után, a többi access point-ban felfűzve utána. Így bárhová mennek átáll az eszközük arra, ahol éppen vannak.Mindegyik kapott egy SSID-t sorszámozva így tudják éppen melyikre álltak rá. Másképp nem lehetett megoldani, mert nagy volt a távolság.
Ha több AP van (jelismétlő, akármi), azért jóideje érdemes valamilyen MESH cuccot keresni: nem nagy árkülönbség, de mégiscsak az az igazi, nem kell a "melyik AP-nek erősebb a jele ott, ahol állok éppen" dologgal foglalkozni.
Vannak profibb megoldások, de azok már drágák, és pár eszköznél feleselgesek is: de a legtöbb router manapság MESH-es, már csak a többit kell hozzáválogatni ;-)
A legjobb megoláds a MESH-es router, amin kébelen lógnak MESH-es repeaterek (van olyan, aminek van plusz LAN portja, de ha egy kevés, akkor lehet switc-be dugni a kábelt, és azón lógnak a kábeles cuccok, meg a repater is, ez már csak ízlés kérdése)
A 8 LAN portos wifi router ritka és rdága, sokkal olcsóbb egy 3-4 portos, és switch. Ráadásul mennyivel egyszerűbb, ha pl. a kamrában van a router, és a nappaliban kellene 3 ethernet kábel, akkor csak egyet kell a kamrából a nappaliba húzni, és a nappaliban rádubni egy switch-et ;-)
Hozzászólás ehhez a témához :
Az ön neve:
E-mail:
Tárgy:
Üzenet:
Biztonsági kód:
Írd be a biztonsági kódot, vagy ha regisztrált felhasználónk vagy, akkor a jelszavadat :